Haber

KADES uygulaması 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tanıtıldı

Türkiye’de kadına yönelik şiddetin önlenmesi için çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda Kadın Acil Durum Bildirim Sistemi (KADES) uygulaması kurulmuştur.

Uluslararası Ödüllü uygulamanın, şiddet anında KADES uygulamasını kullananların ihbarına olay yerine en yakın grup veya devriye tarafından ortalama 4-5 dakikada yanıt verildiği belirtildi.

Aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddete sıfır tolerans notunun paylaşıldığı uygulama, kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini önemli ölçüde engelledi.

Bu kapsamda uygulamayı bilmeyenler için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın polisler sahaya indi.

KADES tanıtıldı

İstanbul’un en kalabalık bölgelerinden biri olan Eminönü’nde kadınlar gününü kutlayan İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, meydanda açtığı stantta kadınlara ‘KADES’ uygulamasını tanıttı.

Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve kadınların KADES uygulamasını korkusuzca kullanmalarını sağlamak amacıyla kurulan stantta kadınlara broşür dağıtıldı ve karanfil verildi.

Uygulama indirildi

KADES uygulaması kadınların cep telefonlarına indirilerek gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

Akıllı telefon kullanıcısı olan kadınlara, internet tarayıcısı üzerinden “ Kadın Takviye Uygulaması (KADES)”TC kimlik numaraları girildi.

Uygulama, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen aktivasyon kodu ile etkinleştirildi.

Bu uygulama sayesinde şiddet mağduru kadınlar acil durumlarda cihaz konum bilgisini açabilecek ve tek tuşla kolluk kuvvetlerine ulaşabilecek.

“Umarım ihtiyacımız olmaz”

Polisten broşür alan Necla Aydın, “Bakıp düşüneceğim. Umarım ihtiyacımız olmaz. Kadın ya da çocuk olmak gerçekten zor. Okuyup inceleyeceğim. İhtiyacım olursa indiririm. “söz konusu.

KADES uygulamasını telefonuna indiren bir kadın, “ İnşallah ihtiyacımız olmaz. Olursa tereddütsüz kullanırız” dedi.sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu